Muzeum hraček - Lednice, ČR

Daniel Hančík | 2015-04-01


Výlet do Valtic, Lednic a Mikulova je moja každoročná aprílová povinnosť. Asi váčšina z nás vie, že ide o veľmi známu vinársku oblasť plnú nádhernej histórie a vína. Ale stavím sa, že príde čas a budete mať oboch vecí plnú hlavu. A v takomto prípade nie je vôbec od veci navštívi? súkromné múzeum hračiek. Nájdete ho v historickom centre na Pekařskej ulici 13 v Ledniciach. Súkromná zbierka patrí rodine, ktorá si takto plní svoj sen a treba podotknúť, že takéto sny mám ja osobne veľmi rád.
 

 
Samotná expozícia je rozdelená do viacerých častí a pekne postupne mapuje históriu hračiek od roku 1860 až do roku 1980. Prehliadkou nás sprevádzal sám majiteľ a trefnými poznámkami nás upozorňoval na najväčšie lákadlá múzea. V doslova rodinnej atmosfére sme sa ponorili do čias našich starých a prastarých mám a sledovali hračky z ich mladosti. Zaujímavosťou je, že vtedajšie hračky boli plne funkčné napríklad ako model parného stroja z roku 1930.
 

Plne funkčný parný stroj z roku 1930

Z veľkého množstva exponátov môžeme spomenúť napríklad puzzle z 19. storočia, ale aj porcelánové bábiky, cínových vojačikov, plyšových medvedíkov a inak jeden z nich bol jeden z prvých svojho druhu na svete a cenovka tomu zodpovedala. Mňa ako milovníka áut v hoc akej podobe zaujalo napríklad aj veľké plechové auto z bývalého sovietskeho zväzu z roku 1940.
 

Expozície s kopou detailmi, ktoré si všimnete až na druhý alebo tretíkrát
 
Samozrejme múzeum nezabúda ani na dievčatá a k videniu máte množstvo hračiek, ktoré krásne poukazujú na vývoj pre tie najmenšie. Vo vitrínach nechýba ani legendárna Barbie a členovia jej početnej rodiny, o ktorej som úprimne ani netušil. Vedeli ste, že prvá Barbie pochádza z roku 1959? Sám zberateľ a majiteľ potvrdil, že amerika je stále bohatá na takéto skvosty a netreba podceňovať ani internetové aukcie, kde sa dá nájsť mnohokrát "ihla v kope sena". 
 

Barbie, Ken, Midge jej kamarátka a jej priateľ Allan
 
Samozrejme k videniu je omnoho viac hračiek, početne zastúpená je história, naša mladosť, či už z nášho československého detstva alebo toho zahraničného. Zanietený majiteľ vás s radosťou prevedie expozíciou a vyrozpráva príbehy, ktoré sú častokrát až neuveriteľné a vedzte, že každá hračka píše iný ...