Expozícia Ferdinanda Porsche - Vratislavice nad Nisou, ČR

Daniel Hančík | 15.10.2012


Vo Vratislavicáh nad Nisou (nemecky Maffersdorf) sa 3. septembra 1875 narodil jeden z najlegendárnejších automobilových konštruktérov sveta - Ferdinand Porsche. Teraz Vám prinášam pohľad na jeho "pamätník", ktorý spolupracuje priamo z Porsche múzeom zo Stuttgartu.

Pamätník slávneho rodáka z Vratislavic, Ferdinada Porsche sa nachádza v modernej budove s názvom kultúrne centrum 101010. Budovu samo o sebe určite neprehliadnete. Za seba môžem povedať, že som čakal väčšiu expozíciu, ale pri spätnom pohľade konštatujem, že všetko podstatné som sa dozvedel. Samotná expozícia pôsobí moderne, ľahko a možno to znie divne pri porovnaní rozmerov, ale aj priestranne.
 

Pri mojej návšteve (september 2012), tam boli aktuálne vystavené tri automobily tejto legendárnej značky. Prvé a myslím, že najzaujímavejšie bolo Porsche 911 SC "Safari" z roku 1978 v bojových farbách "Martini Racing". Nielen svojou robustnosťou nikoho nenechá na pochybách, že by stále bez akýchkoľvek problémov "vycvičilo" aj mladšie autá. Výkon je 250 konských síl a hmotnosť len 1200 kg a to aj napriek veľkej 110 litorvej nádrži na benzín. Ako môžete videiť všetky podstatné veci boli zosilnené, odpruženie má dlhý zvdih, svetlá výška je 28 centimetrov a rýchlosť na drsných cestách atakovala hranicu 200 km/h.
 

Ako druhý vystavovaný model je celosvetovo prvé športové auto vybavené turbomotorom. Áno, každí z nás vie, že je to Porsche 911 Turbo. Posledným modelom je Porsche Cayenne E1 Hybrid, ktoré je "rozrezané" a môžete vidieť jeho "vnútornosti".
 

Podľa slov sprievodkyne si všetky zapožičané vozidlá priamo z Porsche múzea zo Stuttgartu a po určitej dobe sa obmieňajú. Ak by bolo zatvorené, tak nezúfajte múzeum je presklené, takže exponáty je vidno aj z vonku. Po celej dĺžke ho lemujú najdôležitejšie dátumy  zo života Ferdinada Porsche. Spolu s videoprojekciu, z ktorej sme toho moc nemali, kedže nešla, hodnotím múzeum ako veľmi pekné a určite stojí za návštevu pre toho, kto miluje autá.